I helgen hade jag en frågestund här i helgen. Det kom in massa frågor, superkul! Jag har delat upp svaren i två filmer för att det inte ska bli för långt för er att titta på. I första filmen som kommer nedan svarar jag på följande frågor:
Hur tänker du kring om man vill äta mer vegetariskt och vad man ska “räkna” baljväxter till? Protein eller kolhydrater?
Jag får så otroligt ont i ländryggen när jag springer. Efteråt kan jag knappt gå och har smärta men framförallt hugg i ryggen. Vad göra?
Jag undrar om du kan ge mig några tips om man har löparmage.Vill så gärna kunna springa ute och inte bara inne på löpband
Hur ofta bör man träna coren?
Din bästa tips för att komma igång med löpning så man inte går ut för hårt och tröttnar direkt?
Bästa styrkeövningarna för löpare för att bli starkare o hålla sig skadefri?
Vad tycker du om att komplettera bra kost med proteinpulver, exempelvis efter träning eller som mellanmål?
Är ojämnt stark i benen och vill inte bli skadad när jag springer. Vilken/vilka är dina bästa övningar för att jämna ut det (så snabbt som möjligt förstås;)) och hur ska man tänka med utjämnandet? Fler set på det sämre benet?
Hoppas ni har nytta av svaren och tack för ert engagemang!